Pomnik Filipa de Girarda

Witam Państwa

Zapewne już wszyscy członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa wiedzą i widzieli pobudowany w Żyrardowie i odsłonięty pomnik znakomitego francuskiego wynalazcy – Filipa de Girarda, posadowiony w centrum miasta, przed naszą wspaniałą Resursą.

FG pomnik po otwarciu

Sądzę, że wszyscy mamy powód do satysfakcji z tego powodu. I tak już pozostanie. Kilkanaście podejmowanych wcześniej od kilku pokoleń prób, przez wielu znakomitych i światłych naszych poprzedników, aby uhonorować w takiej formie – osobę wielce zasłużoną dla naszego miasta – doczekało się wreszcie realizacji.

12 lutego 2015 roku Zarząd TPMŻ, na podstawie zgłaszanych wcześniej wniosków ujętych w programie swojego działania na obecną kadencję 2014-17 /pkt.14/, podjął uchwałę Zarządu nr 11/2015 w sprawie zainicjowania przez Towarzystwo budowy w Żyrardowie pomnika Filipa de Girarda dla uczczenia 100-lecia uzyskania praw miejskich przez Żyrardów.

26 lutego 2015 r. na sesji Rady Miasta Żyrardowa oficjalnie i publicznie zgłosiłem tę inicjatywę Towarzystwa, a po powołaniu Komitetu Organizacyjnego wniosłem tę inicjatywę do realizacji /obok innych zgłoszonych w imieniu TPMŻ propozycji/ w ramach programu obchodów Roku Filipa de Girarda w 100-lecie uzyskania praw miejskich przez nasze miasto.

Do programu Festiwalu Gwiazd we wrześniu 2015 r. prof. Artur Krajewski wprowadził wydarzenie o charakterze happeningu – powstanie pomnika F. de Girarda /w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie – postać stojąca o wysokości ok.4 m/ – który miałem zaszczyt odsłaniać.

W projekcie budżetu na 2016 r. zapisano i zatwierdzono kwotę 300 tys. na całość realizacji przedsięwzięcia /końcowy koszt był ok.280 tys. – sam pomnik kosztował ok.115 tys./.

W ramach podzespołu d/s realizacji pomnika opracowaliśmy w 2016 r. projekt regulaminu Konkursu dla wydania Zarządzenia Prezydenta i ogłoszenia konkursu na opracowanie i wykonanie pomnika, a następnie uczestniczyliśmy w ocenie projektów konkursowych i przy rozstrzyganiu przetargu na wykonawstwo. Autorem projektu i realizatorem dzieła był Prorektor ASP w Krakowie – prof. Jan Tutaj.

Myślę, że powinni Państwo, jako członkowie TPMŻ i sympatycy być o powyższym poinformowani i znać swój udział bezpośredni lub pośredni w powstaniu tego historycznego wydarzenia.

Jednocześnie należą się słowa uznania i podziękowania dla Prezydenta Wojciecha Jasińskiego i Wiceprezydenta Dariusza Kaczanowskiego oraz dla Rady Miasta Żyrardowa za przyjęcie tej inicjatywy, patronowanie jej przebiegowi  na całym etapie realizacyjnym i doprowadzenie do jej finalizacji, a także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób i kiedykolwiek uczestniczyli w inicjowaniu i realizacji oczekiwanego od lat brakującego elementu architektury Żyrardowa jako Pomnika Historii.

Na zakończenie pragnę przekazać wygłoszone dla Państwa podziękowanie Pana Marcina Rosińskiego Przewodniczącego Rady Miasta w Żyrardowie za inicjatywę i zaangażowanie członków Towarzystwa w powstanie pomnika Filipa de Girarda, które Pan Przewodniczący złożył na moje ręce dla Państwa w czasie swojego przemówienia przy odsłonięciu pomnika w dniu 25 listopada br.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Za Zarząd

Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa

Stanisław Niewiadomski

prezes

w załączeniu

– pomnik po odsłonięciu – fot. Życie Żyrardowa

– uroczystość odsł. pomnika – fot. Życie Żyrard.

FG odsłon.-widok og.