Archiwum kategorii: Bez kategorii

ŚWIĘTO LNU

Uroczystą paradą ulicami miasta rozpoczęło się tegoroczne Święto Lnu. W paradzie uczestniczyły między innymi placówki kultury, organizacje i stowarzyszenia a także przedstawiciele TPMŻ. Przemarsz zakończył się na Placu Jana Pawła II gdzie przystąpiono do wspólnej zabawy.

Walne Zgromadzenie Członków TPMŻ

W czwartek 15 czerwca w siedzibie TPMŻ w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w odbyło się zebranie sprawozdawczo- wyborcze podczas którego podsumowano ostatnie dwa lata działalności i wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną TPMŻ na nową kadencję. Prezesem została ponownie Barbara Rzeczycka – jednogłośnie. Do Zarządu wybrano: Hannę Fibich, Stanisława Naleja, Jerzego Słomińskiego, Jerzego Naziębło, Jerzego Kwaczyńskiego i Zdzisława Wilka. W skład KR wybrano: Teresę Borecką Radomską, Czesława Piotrowskiego i Piotra Siwierskiego.

/foto z Walnego autorstwa Zuzanny Bożek z „Życia Żyrardowa”/

Wspomnień czar z Maciejem Klocinskim

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żyrardowie odbyło się spotkanie pt. „Wspomnień czar” z Maciejem Klocińskim – pasjonatem muzyki retro, wokalistą, instrumentalistą, autorem książki o Orkiestrze Ulicznej z Chmielnej. 
Na pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Poznajemy ciekawych mieszkańców miasta” zaprosiło go Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa.

SPOTKANIE PREZENTUJĄCE WYDAWICTWO „PATRIOTYCZNY SPACER PO ŻYRARDOWIE’’

W dniu 17 listopada 2022 roku w Resursie odbyła się prezentacja najnowszego wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa autorstwa Piotra Siwierskiego pt.:” Patriotyczny spacer po Żyrardowie”. Książka powstała dzięki zaangażowaniu i finansowemu wsparciu Urzędu Miasta, TPMŻ i Środowiska ŚZŻAK „Żaba-Bażant” a także udziałowi młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie. Towarzystwo od blisko 60 lat angażuje się w promowanie, dokumentowanie i popularyzowanie wiedzy o historii Żyrardowa, a przede wszystkim stara się zachować ją w pamięci poprzez wydawnictwa. „Patriotyczny spacer po Żyrardowie” to opowieść autora o spektakularnych akcjach dywersyjno-sabotażowych i likwidacyjnych przeprowadzonych przez żołnierzy żyrardowskiego Ośrodka AK „Żaba”, podczas których wielu z nich poniosło śmierć, pokazuje miejsca będące niemymi świadkami żyrardowskiej historii. W prezentacji udział wzięło wielu mieszkańców miasta, członków TPMŻ, a także Prezydent Miasta Lucjan Krzysztof Chrzanowski, przewodniczący Rady Miasta Ryszard Mirgos, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta Łukasz Kasperczyk, dyrektor biblioteki Jerzy Naziębło, dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Monika Bachańska. Bardzo cieszymy się z udziału rodzin bohaterów wymienionych w wydawnictwie a także młodzieży z ZS nr 1 z zastępcą dyrektor Marzeną Szustakowską i nauczycielami Sylwią Pietrygą i Jarosławem Szafarynem, pod których kierunkiem młodzież wykonywała fotografie do książki. Prezes Barbara Rzeczycka witając wszystkich i dziękując za przybycie podkreśliła, iż tak naprawdę najistotniejszy jest udział młodzieży, bowiem to dla niej zachowujemy tę historię. Piotr Siwierski zabrał wszystkich na wirtualny spacer po centrum miasta i z wielką pasją opowiadał i pokazywał miejsca i postaci związane z historią głównie II wojny światowej. Po prezentacji wywiązała się dyskusja, w której głos zabrał m.in. Prezydent – dziękując za przygotowanie publikacji i przybliżenie wciąż nieznanych faktów z historii miasta.  Po spotkaniu uczestnicy odbyli krótki spacer składając kwiaty w miejscach wymienionych w książce: po murem fabrycznym, w miejscu egzekucji braci Cudnych przy ul. Narutowicza oraz na ul.1 Maja .Wydawnictwo sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Żyrardowa, TPMŻ oraz Środowiska ŚZŻAK „Żaba-Bażant”. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację tego wydawnictwa w szczególności autorowi Piotrowi Siwierskiemu.

Prezes Barbara Rzeczycka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętamy o bohaterach

11 listopada 77 Mazowiecka Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego, składa kwiaty pod pomnikiem w w Lesie Radziejewskim upamiętniającym żołnierzy AK, którzy w sierpniu 1944 roku mieli tam miejsce koncentracji żyrardowskich oddziałów AK „Żaba”, przed wymarszem na odsiecz walczącej Warszawie.

Jest to szczególne miejsce, które przez długie lata zapomniane, ale nie przez wszystkich. Dopiero przed kilkunastoma laty, fundatorem uporządkowania miejsca i pomnika był Włodzimierz Śliwiński – żołnierz AK, Honorowy Obywatel Żyrardowa, urodzony w Żyrardowie, którego wolę realizuje TPMŻ.