Szkoci w Żyrardowie

Spotkanie z przodkami ostatniego dyrektora Zakładów Lniarskich w Żyrardowie jest organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa oraz Bibliotekę Miejską. Pomysłodawcą i koordynatorem pobytu Państwa Robertsonów w Żyrardowie jest Wojciech Maślarz.

Spotkanie historyczne z prelekcją pana Stuarta Robertsona pt. Szkoci w Żyrardowie odbędzie się w poniedziałek 16 września 2019 r. o godz 17 w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa (gmach Biblioteki Miejskiej). 

Pan Stuart Robertson skończył filologię polską w Glasgow a także na Uniwersytecie Jagiellońskim i biegle posługuje się językiem polskim.

celem jego przyjazdu jest zaprezentowanie związków Żyrardowa ze Szkocją, w perspektywie historycznej, a także opowie o współczesnych powiązaniach w sensie ogólnym, żywej wymiany kulturalnej odbywającej się w Edynburgu.

Pani Jenny Robertson jest pisarką i opowie o książce „Wojtek”, o niedźwiedziu (o tym samym imieniu), który wraz Wojskiem Polskim pod dowództwem Gen. Władysława Andersa brał udział w bitwie pod Monte Cassino i ze wszystkich języków rozumiał tylko język polski 

(Dodam w nawiasie, że w Europie są już wystawione 4 duże pomniki na cześć naszego niedźwiedzia, a zapowiada się i film hollywoodzki).

To tak wstępnie. Oczywiście jakiekolwiek sugestie są mile widziane.

Pozdrawiam serdecznie,

Wojciech