WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW

       Zarząd Towarzystwa zawiadamia i uprzejmie zaprasza na Walne Zebranie Członków    Towarzystwa, które będzie miało charakter sprawozdawczo – wyborczy i odbędzie się dnia 20 czerwca 2017 r./wtorek/o godz.17.00 /drugi termin – godz.17.30/w siedzibie TPMŻ w Miejskiej Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żyrardowie przy ul. Mostowej 1.

Porządek obrad :

  1. powitanie zebranych i otwarcie WZC TPMŻ
  2. wybór prezydium WZC w składzie : przewodniczący, zastępca przewodniczącego i protokolant
  3. wybór Komisji Mandatowej i protokół w sprawie ważności obrad
  4. zatwierdzenie porządku obrad WZC
  5. wybór Komisji Wnioskowej i Komisji Skrutacyjnej
  6. przedstawienie sprawozdania merytorycznego i sprawozdania finansowego       za 2016 r.
  7. stanowisko Komisji Rewizyjnej w sprawie sprawozdań za 2016 r. oraz wniosek w sprawie absolutorium
  8. dyskusja oraz podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdań za 2016 r. i w sprawie absolutorium dla Zarządu
  9. ustalenie liczebności Zarządu i Komisji Rewizyjnej TPMŻ
  10. zgłoszenie i prezentacje kandydatów na prezesa TPMŻ oraz przeprowadzenie wyboru
  11. ogłoszenie wyniku wyborów prezesa, zgłoszenie i prezentacje kandydatów do Komisji Rewizyjnej i Zarządu TPMŻ
  12. przeprowadzenie wyborów do Komisji Rewizyjnej i Zarządu oraz ogłoszenie wyników wyborów
  13. dyskusja nad kierunkami działania TPMŻ w najbliższych latach 2017 – 2020
  14. sprawozdanie Komisji Wnioskowej WZC
  15. zakończenie obrad WZC TPMŻ

       Informujemy, że sprawozdanie merytoryczne TPMŻ za 2016 r. oraz   sprawozdanie finansowe TPMŻ za 2016 r. są wyłożone do wglądu w siedzibie Towarzystwa, w godzinach pracy Miejskiej Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Mostowej 1.

             Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z dokumentami WZC, a ewentualne uwagi można zgłaszać do 16 czerwca br. drogą elektroniczną na adres: s.niewiadomski@tlen.pl lub pozostawić w kopercie dla TPMŻ w Bibliotece.

             Jednocześnie przypominamy, że dla posiadania mandatu głosu stanowiącego uprawniającego do uczestniczenia w głosowaniach, niezbędne jest opłacenie składki członkowskiej przynajmniej za rok 2016 /nr konta Towarzystwa podany jest w zakładce Kontakt/. Stan opłaconej składki można sprawdzić u skarbnika pod adresem mailowym: jerzy.kwaczynski@gmail.com W związku ze zmianą przepisów nie ma możliwości dokonywania wpłat u inkasenta w dniu Zebrania.

     W przypadku wpłaty dokonanej w kilka dni przed Zebraniem prosimy o zabranie ze sobą potwierdzenia wpłaty.

             Sposób realizacji porządku obrad należy do kompetencji przewodniczącego WZC.

     Zapraszamy serdecznie

                                                                                                                         Z poważaniem

                                                                   Za Zarząd

                                                                                           Stanisław Niewiadomski

                                                                                                    Prezes

                                                Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa  

 Sprawozdanie merytoryczne i finansowe

Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa

za 2016 rok /projekt/ 

   Działalność Towarzystwa w 2016 roku, drugim roku drugiego 50-lecia, charakteryzowała się także znaczną dynamiką i wyraźną, zauważalną aktywnością w życiu społecznym miasta.

  1. Odbyło się 10 zebrań Zarządu /w całej kadencji – ok.35/ ze stałym udziałem członków Komisji Rewizyjnej. Dominowały sprawy związane z obchodami 100-lecia nadania praw miejskich, ze wznowieniem działalności wydawniczej, reagowania na bieżące sprawy podejmowane przez samorząd miejski, kontynuowania zainteresowań dotyczących spraw historycznych, dbania o pozyskiwanie nowych i utrzymywania kontaktów z dotychczasowymi członkami TPMŻ.
  2. W cyklu „Bohaterowie naszych ulic” 6 września w siedzibie Towarzystwa, w Miejskiej Powiatowej Bibliotece Publicznej zorganizowano spotkanie poświęcone Irenie Przybysz, patronce jednej z ulic na oś Wschód. Informacje i wspomnienia wraz z ilustracją fotograficzną przedstawiła siostrzenica – Renata Pleban.
  3. Kolejne spotkanie odbyło się 29 listopada i poświęcone było żołnierzowi AK okręgu „Żaba” – Janowi Siwierskiemu pseudonim „Iglicz”. O swoim ojcu opowiedział Piotr Siwierski – autor książki „Ściegi historii” zawierającej profesjonalnie i pedantycznie zebrane dokumenty i opisane fakty z lat wojennych i powojennych J. Siwierskigo.
  4. Natomiast w I połowie roku bieżącego zorganizowano 5 spotkań:

– o losach ppłk Aleksandra Klotza,

– o Powstaniu Listopadowym w okolicach Rudy Guzowskiej,

– premierowy koncert „Majówka z Żyrardowską Orkiestrą Akordeonową”,

– Józef Piłsudski – wielki człowiek w Polsce,

– zwiedzanie Kantoru przed gruntownym remontem.

W całej kadencji zorganizowano 17 różnorodnych spotkań tematycznych.

Szerokie informacje /notatka informacyjna, zdjęcia ze spotkania i artykuł prezentujący istotne wątki prelekcji na spotkaniu/ są do wglądu czytelników w postaci prezentowania na stronie internetowej Towarzystwa: www.tpmz.pl /strona prowadzona przez sekretarza Zarządu – Zdzisława Wilka/.

  1. Towarzystwo zostało obdarowane przez Włodzimierza Śliwińskiego, Honorowego Obywatela Żyrardowa, jednego z bohaterów spotkań TPMŻ – otrzymaną od Stowarzyszenia Filmowców Polskich nagrodą /w wysokości 10.000 zł/ z przeznaczeniem na pomoc dla osób, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji oraz na opiekę nad miejscem pamięci w lesie radziejowskim. Postanowiono nawiązać kontakt z MOPS-em dla określenia form współpracy oraz zgłoszono i włączono do miejskiego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi planowany zamiar udzielania takiej pomocy socjalnej. Dwa razy w roku /15 sierpnia i 11 listopada/ w miejscu pamięci składane są kwiaty i zapalane znicze. W 2017 roku opiekę nad tym miejscem przejmą harcerze, którym zostaną przekazane odpowiednie, uzgodnione środki finansowe.
  2. TPMŻ włączone zostało do Komitetu Organizacyjnego obchodów 100-lecia nadania praw miejskich i Roku Filipa de Girarda.

Już na Sesji Rady Miasta 26 lutego 2015 r. zaprezentowano inicjatywę Towarzystwa – budowy pomnika Filipa de Girarda, którą publicznie poparł Prezydent W. Jasiński /Rada Miasta podjęła uchwałę w tej sprawie, w budżecie zapreliminowano środki na budowę, opracowano regulamin i ogłoszono konkurs na koncepcję pomnika/. Przedstawiciel TPMŻ był współorganizatorem prac podzespołu d/s budowy pomnika, przygotowania dokumentacji do ogłoszenia konkursu i udziału w jego rozstrzygnięciu.

Na forum Komitetu Organizacyjnego Towarzystwo zgłosiło także propozycję ustanowienia stypendium im. F. de Girarda /RM podjęła uchwałę w tej sprawie/, oznakowania i uporządkowania miejsc pamięci – na cmentarzu i przy ul. Środkowej /kwatery żołnierzy z I wojny światowej i byłego cmentarza na oś. Kościuszki/, byłego cmentarza Baptystów na oś. Wschód, a także posadzenia 100 drzew na 100-lecie miasta przez najlepszych absolwentów żyrardowskich szkół.

  1. Towarzystwo wznowiło działalność wydawniczą w postaci edycji publikacji autorstwa Piotra Zabornego „ Żyrardów – od osady fabrycznej do miasta powiatowego” oraz włączenie się we wznowienie publikacji Muzeum „ Vademecum Żyrardowa”. Obie publikacje sfinansowane zostały z pozyskanego 1 % dochodów podatkowych i były dystrybuowane nieodpłatnie.
  2. Towarzystwo włączyło się, z inicjatywy Jerzego Jankowskiego – Redaktora Naczelnego, we współredagowanie nowego kwartalnika „ Żyrardowskie Zeszyty Literackie”. Zestawienie dotychczas przygotowanych przez TPMŻ i opublikowanych artykułów oraz przygotowanych do druku– w załączeniu.
  3. Towarzystwo uczestniczyło w ogłoszonych konsultacjach nt. programu ochrony środowiska Żyrardowa postulując m. in. rozpoczęcie działań dla budowy południowej obwodnicy Żyrardowa, powrót do zamierzeń budowy wiaduktu na granicy z Międzyborowem czy podjęcie planowanej wcześniej realizacji przedłużenia ul. Skrowaczewskiego dla połączenia z os. Żeromskiego, a zgłoszone uwagi i propozycje TPMŻ zostały w znacznym zakresie uwzględnione w materiałach programowych.
  4. W ubiegłym roku TPMŻ włączyło się do integrującej akcji organizacji pozarządowych propagującej przekazywanie przez mieszkańców naszego powiatu 1 % podatku na OPP funkcjonujące na naszym terenie. W tej akcji uczestniczyło 8 organizacji z Żyrardowa i innych gmin powiatu żyrardowskiego.
  5. W kwietniu Towarzystwo współuczestniczyło w organizacji kolejnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
  6. Kontynuowano rozpoczętą w 2013 roku, organizację akcji honorowego krwiodawstwa w Żyrardowie, gdzie koordynatorem ze strony TPMŻ jest Mateusz Modrak. W ubiegłym roku oddano ok. 120 litrów krwi, a w czasie dwudziestu sześciu dotychczas zorganizowanych akcji, oddano ok. 4oo litrów krwi. W związku z upowszechnieniem się tej akcji i podejmowaniem się organizacji przez inne podmioty, Towarzystwo planuje odstąpić od jej kontynuowania.
  7. Kronika Towarzystwa opracowywana i na bieżąco prowadzona jest przez członka Zarządu – Tadeusza Kurana /do wglądu w czasie organizowanych spotkań tematycznych/.
  8. W czasie kadencji odeszli m.in. Andrzej Grudziński, Włodzimierz Śliwiński, Edward Dębiński.
  9. W końcu ub. roku przeprowadzono I etap weryfikacji listy członków Towarzystwa polegający na jej aktualizacji. Osoby zalegające w opłatach składek przynajmniej od 5 lat miały możliwość uregulowania zaległości i kontynuacji członkostwa w TPMŻ lub pozostania przy statusie sympatyka Towarzystwa. W wyniku tej weryfikacji Zarząd podjął uchwałę o pozbawieniu członkostwa 54 osoby z dotychczasowej listy zawierającej ponad 100 osób.

Opracował: Stanisław Niewiadomski

Czerwiec 2017 r.

Sprawozdanie Finansowe /Projekt/

  Sprawozdanie finansowe dla jednostek mikro

 Bilans sporządzony na dzień 31.12.2016

TPMŻ w Żyrardowie

 
Wiersz AKTYWA  
1 2 roku poprzedniego roku bieżącego  
A Aktywa trwałe 0,00  0,00  
I Wartości niematerialne i prawne*      
II Rzeczowe aktywa trwałe, w tym środki trwałe      
B Aktywa obrotowe 84.604,95  77,782,46  
I Zapasy rzeczowych aktywów obrotowych 60.689,00  60.325,00  
II Należności krótkoterminowe      
III Inwestycje krótkoterminowe 23.915,95  17.457,46  
1. Środki pieniężne* 23.915,95  17.457,46  
  Aktywa razem 84.604,95  77.782,46  
Wiersz PASYWA  
1 2 roku poprzedniego roku bieżącego  
A Kapitał (fundusz) własny, w tym: 84.604,95 77.782,46  
I Kapitał (fundusz) podstawowy 72.486,93 84.604,95  
II Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny*      
III Należne wpłaty na kapitał podstawowy (wielkość ujemna)      
IV Wynik finansowy netto za rok obrotowy* 12.118,02 -6.822,49  
V Wynik finansowy z lat ubiegłych*      
B Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania 0,00  0,00  
I Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek      
II Rezerwy na zobowiązania      
III Inne zobowiązania*      
IV Rozliczenia międzyokresowe*      
  Pasywa razem 84.604,95  77.782,46  
Data sporządzenia              Podpisy  
Rachunek zysków i strat

Pola oznaczone * to pola nieobowiązkowe, dodawane jeśli dot. jednostki. Jeśli dane zagadnienie nie dotyczy jednostki należy pole usunąć zachowując przy tym właściwą numerację w kolumnie wiersz.

 
     
                                                   za okres od 1.01.2016 do 31.12.2016  
Rachunek zysków i strat na podstawie załącznika nr 4 ustawy o rachunkowości dla organizacji nieprowadzących działalności gospodarczej  
         
Pozycja Wyszczególnienie Kwota za rok poprzedni Kwota za rok bieżący  
1 2 3 4  
A. Przychody podstawowej działalności operacyjnej i zrównane z nimi, w tym zmiana stanu produktów (zwiększenie – wartość dodatnia, zmniejszenie – wartość ujemna) 12.707,85  1.584,10  
I. Przychody z działalności pożytku publicznego i zrównane z nimi: 12.707,85 1.584,10  
1. Przychody z nieodpłatnej działalności pożytku publicznego 12.707,85 1.584,10  
2. Przychody z odpłatnej działalności pożytku publicznego, w tym zmiana stanu produktów (zwiększenie – wartość dodatnia, zmniejszenie – wartość ujemna) 0,00 0,00  
B. Koszty podstawowej działalności operacyjnej 589,83 8.406,59  
I. Koszty działalności pożytku publicznego 589,93 8.406,59  
1. Koszty nieodpłatnej działalności pożytku publicznego 589,83 8.406,59  
a) Amortyzacja      
b) Zużycie materiałów i energii      
c) Wynagrodzenia oraz ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia      
d) Pozostałe koszty 589,83 8.406,59  
2. Koszty odpłatnej działalności pożytku publicznego 0,00 0,00  
a) Amortyzacja      
b) Zużycie materiałów i energii      
c) Wynagrodzenia oraz ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia      
d) Pozostałe koszty      
C. Pozostałe przychody i zyski, w tym aktualizacja wartości aktywów 0,00 0,00  
D. Pozostałe koszty i straty, w tym aktualizacja wartości aktywów 0,00  0,00  
E. Wynik finansowy netto ogółem +12.118,02 -6.822,49  
I. Nadwyżka przychodów nad kosztami (wartość dodatnia) 12.118,02    
II. Nadwyżka kosztów nad przychodami (wartość ujemna)   6.822,49  
Data sporządzenia:                                                      Podpisy  
           

 Informacje ogólne:

  • nazwa organizacji, siedziba i adres albo miejsce zamieszkania i adres oraz numer we właściwym rejestrze sądowym albo ewidencji: Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa, 96-300 Żyrardów, ul. Mostowa 1, KRS 0000229698,
  • wskazanie czasu trwania działalności jednostki, jeżeli jest ograniczony: czas nieograniczony,
  • wskazanie okresu objętego sprawozdaniem finansowym: 1.01.2016 – 31.12.2016,
  • wskazanie zastosowanych zasad rachunkowości przewidzianych dla jednostek mikro z wyszczególnieniem wybranych uproszczeń: TPMŻ prowadzi rachunkowość uproszczoną metodą memoriałową według przyjętego uchwałą Zarządu TPMŻ planu kont syntetycznych i analitycznych,
  • wskazanie, czy sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności przez jednostkę w dającej się przewidzieć przyszłości oraz czy nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania przez nią działalności: zakłada się dalszą ciągłość działalności TPMŻ.
  • omówienie przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów i pasywów (także amortyzacji), pomiaru wyniku finansowego oraz sposobu sporządzenia sprawozdania finansowego w zakresie, w jakim ustawa pozostawia jednostce prawo wyboru: TPMŻ nie prowadzi działalności gospodarczej i nie posiada aktywów trwałych; stan kasy ustala się na podstawie inwentaryzacji na 31 grudnia i raportów kasowych półrocznych i rocznych, stan rachunku bankowego ustala się według wyciągów bieżących i wyciągu bankowego z 31 grudnia, stan zapasów materiałów obrotowych (książek) ustala się na podstawie inwentaryzacji zarządzanej przez Zarząd TPMŻ i ewidencji magazynowej będącej załącznikiem do sprawozdania finansowego; wynik finansowy dodatni zwiększa wysokość funduszu statutowego TPMŻ, a wynik finansowy ujemny zmniejsza wysokość funduszu statutowego TPMŻ .

Informacje uzupełniające do bilansu:

  • kwota wszelkich zobowiązań finansowych, punkt umieszczany jeśli dotyczy jednostki – nie dotyczy
  • kwota zaliczek i kredytów udzielonych członkom organów administrujących, punkt umieszczany jeśli dotyczy jednostki – nie dotyczy
  • o udziałach (akcjach) własnych, punkt umieszczany jeśli dotyczy jednostki –nie dotyczy
  • uzupełniające dane o aktywach i pasywach
  • informacje o strukturze zrealizowanych przychodów ze wskazaniem źródeł:                                               składki członkowskie – 1.068,00 zł, darowizny – 516,10 zł   = 1.584,10   zł
  • informacje o strukturze kosztów: usługi obce (wydanie 2 książek 1%) – 7.992,90 zł, koszty bankowe – 3,00 zł, koszty administracyjne – 410,69 zł = 8.406,59 zł
  • inne informacje o istotnym wpływie na sytuację finansową organizacji: sytuacja finansowa jest stabilna.