Walne Zebranie Członków Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa w roku Filipa de Girarda i w 100 lecie nadania praw miejskich

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa podsumowało swoją działalność w roku 2015, pierwszym roku drugiego 50-lecia istnienia TPMŻ. 6 czerwca br. członkowie Towarzystwa w czasie dorocznego Walnego Zebrania Członków zapoznali się z dokonaniami, które charakteryzowały się znaczną dynamiką i zauważalnym wzrostem aktywności w życiu społecznym miasta.

DSC00717_1 DSC00746_1 DSC00753_1 DSC00743_1 DSC00729_1 DSC00723_1

W minionym roku odbyło się 10 zebrań Zarządu ze stałym udziałem członków Komisji Rewizyjnej. Realizując ustalenia Komisji Wnioskowej z poprzedniego Walnego, dominowały sprawy wynikające  z przygotowań Żyrardowa do obchodów 100-lecia nadania praw miejskich, przygotowań do wznowienia działalności wydawniczej Towarzystwa, reagowania na bieżące sprawy podejmowane przez samorząd miejski, kontynuowania zainteresowań dotyczących spraw historycznych, dbania o pozyskiwanie nowych i utrzymywania kontaktów z dotychczasowymi członkami TPMŻ.

Na Sesji Rady Miasta 26 lutego 2015 r. zaprezentowano inicjatywę Towarzystwa – budowy pomnika Filipa de Girarda, którą publicznie poparł Prezydent W. Jasiński /Rada Miasta podjęła uchwałę w tej sprawie, w budżecie zapreliminowano kwotę 300 tys. na budowę, opracowano regulamin konkursu i 20. 4. br. ogłoszono konkurs na koncepcję pomnika/.

Kilku członków TPMŻ włączonych zostało do Komitetu Organizacyjnego obchodów 100-lecia nadania praw miejskich i Roku Filipa de Girarda. Na forum tego Komitetu, Towarzystwo zgłosiło także propozycję ustanowienia stypendium im. Filipa de Girarda /RM podjęła uchwałę w tej sprawie/. Przed każdym świętem sprząta się dom i porządkuje sprawy dlatego zgłoszono potrzebę oznakowania i uporządkowania miejsc pamięci – na cmentarzu i przy ul. Środkowej /kwatery żołnierzy z I wojny światowej i byłego cmentarza na oś. Kościuszki, a w właśnie mija 100 lat od czasu powstania tych mogił po zastosowaniu gazów w czasie walk nad Rawką pod Bolimowem/, oraz zgłaszane przez zwolenników doceniania wielokulturowości Żyrardowa – byłego cmentarza Baptystów na oś. Wschód, a także posadzenia 100 drzew na 100-lecie miasta przez najlepszych absolwentów żyrardowskich szkół.

Wznowiono działalność wydawniczą Towarzystwa, z której TPMŻ było znane w latach poprzednich.  Uruchomiono przygotowanie i wydano publikację autorstwa Piotra Zabornego „ Żyrardów – od osady fabrycznej do miasta powiatowego” oraz włączono się we wznowienie publikacji Muzeum „Vademecum Żyrardowa”. Obie publikacje sfinansowane są ze środków pozyskanych od darczyńców z  1 % dochodów podatkowych i będą dystrybuowane nieodpłatnie, jako swoisty prezent dla mieszkańców z okazji 100-lecia nadania praw miejskich.

Towarzystwo włączyło się także, z inicjatywy Jerzego Jankowskiego – Redaktora Naczelnego, do współredagowania, nowego w Żyrardowie, kwartalnika „ Żyrardowskie Zeszyty Literackie”. Dotychczas ukazały się cztery numery Kwartalnika z przygotowanymi także przez TPMŻ i  opublikowanymi artykułami o tematyce historycznej.

W siedzibie Towarzystwa 15 czerwca odbyło się spotkanie Prezydenta Wojciecha Jasińskiego z członkami Zarządu TPMŻ i członkami Komisji Rewizyjnej, na którym zaprezentowano prowadzone i planowane działania Towarzystwa oraz wymieniono informacje nt. wzajemnej współpracy w tym inicjatywy budowy pomnika Filipa de Girarda i wznawianej przez TPMŻ działalności wydawniczej.

Na zakończenie jubileuszowego roku 50-lecia Towarzystwa, 9 września ub. r. w Centrum Kultury zorganizowany był otwarty dla szerokiej publiczności, koncert Żyrardowskiej Orkiestry Ulicznej pod kierunkiem członka Zarządu Tadeusza Kurana. Bardzo udane spotkanie, w którym wzięło udział ponad 400 osób –  w podniosłej i radosnej atmosferze, było okazją do zaprezentowania historii i obecnej działalności Towarzystwa.

Dla uczczenia 152 rocznicy Powstania Styczniowego w klimacie naszego Muzeum z udziałem rekonstruktorów-powstańców i dostępnych akcesoriów powstańczych, 29 stycznia ub. r. odbyło się spotkanie z Bogdanem Jagiełło n.t. aspektów Powstania na naszych terenach.

W cyklu „Bohaterowie naszych ulic”  12 listopada w siedzibie Towarzystwa, w Miejskiej Powiatowej Bibliotece Publicznej zorganizowano spotkanie poświęcone Janowi Skrowaczewskiemu, patronowi jednej z ulic na oś Wschód. Informacje i wspomnienia, w 45 rocznicę śmierci, o Janie Skrowaczewskim przedstawili Stanisław Gruszecki, Ryszard Wiśniewski i Edward Dębiński. W spotkaniu uczestniczyła córka J. Skrowaczewskiego – Anna.

W kwietniu Towarzystwo zostało obdarowane przez Włodzimierza Śliwińskiego, Honorowego Obywatela Żyrardowa, jednego z bohaterów spotkań TPMŻ – otrzymaną od Stowarzyszenia Filmowców Polskich nagrodą  z przeznaczeniem na pomoc dla osób, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji oraz na opiekę nad miejscem pamięci w lesie radziejowskim.

Kontynuowano rozpoczętą w 2013 roku, organizację akcji honorowego krwiodawstwa w Żyrardowie, gdzie koordynatorem ze strony TPMŻ jest Mateusz Modrak. Akcja ta okazała się bardzo potrzebna i oczekiwana, a zwłaszcza wzbudziła znaczne zainteresowanie wśród ludzi młodych i jest inspiracją dla innych instytucji  w organizowaniu podobnych  działań. W roku ubiegłym w czasie sześciu zorganizowanych przez TPMŻ akcji, oddano 86,4 litra krwi.

Towarzystwo jako Społeczny Opiekun Zabytków, wystąpiło z interwencją do Miejskiego Konserwatora Zabytków w sprawie stanu zabezpieczenia obiektu zabytkowego przy ul. Bohaterów Warszawy 20 oraz z interwencją do Dyrekcji Lasów w sprawie ochrony okolicznych  lasów przed nadmiernym wyrębem i dewastacją wspierając tym samym wystąpienie Stowarzyszenia „Dziedzictwo”.

TPMŻ włączyło się do pierwszej integrującej,  wspólnej z innymi stowarzyszeniami powiatu żyrardowskiego, akcji „Wspieram Lokalnie” propagującej przekazywanie 1 % podatku na organizacje pozarządowe z terenu naszego powiatu.

W kwietniu Towarzystwo współuczestniczyło w organizacji kolejnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, a w maju TPMŻ uczestniczyło w organizacji i przebiegu sesji studyjnej w Żyrardowie –  Stowarzyszenia „ Ład na Mazowszu” , z którym nawiązało współpracę, a które skupia przedstawicieli kilkunastu miast Mazowsza.

Towarzystwo uczestniczyło także w ogłoszonych konsultacjach nt. strategii rewaloryzacji Żyrardowa, programu współpracy z organizacjami pozarządowymi w 2016 r. oraz Karty Seniora. W dwu pierwszych sprawach uwagi i propozycje TPMŻ zostały uwzględnione w pełnym zakresie.

1 lutego 2015 r. zmarł wieloletni członek TPMŻ, Wiceprezes Towarzystwa – doc. inż. arch. Andrzej Grudziński,  natomiast 7 sierpnia ubr. – odszedł wielce zasłużony i zawsze zamiłowany w naszym mieście – Honorowy Obywatel Żyrardowa – Włodzimierz Śliwiński. Członkowie Towarzystwa uczestniczyli w pogrzebach zmarłych i publikowane były wspomnienia biograficzne o zmarłych.

Na początku 2015 roku Zarząd TPMŻ opracował Plan Działań w kadencji 2014-2017. Do Towarzystwa w ubiegłym roku przyjęto 6 nowych członków. Funkcje wiceprezesów sprawowali Bogusław Nietrzebka  i Stanisław Nalej. Do Zarządu dokooptowano Ewę Grzesiak i  Zdzisława Wilka, któremu powierzono pełnienie funkcji sekretarza. Funkcję skarbnika pełni Jerzy Kwaczyński, pozostałymi członkami Zarządu Towarzystwa są:  Teresa Borecka Radomska, Jadwiga Nowakowska, Tadeusz Kuran.  W Komisji Rewizyjnej pracują: Wiesław Rożniatowski – przewodniczący, Kamil Credo, Andrzej Olszewski, Teresa Ordak i Danuta Taszkun. Wynik finansowy działalności Towarzystwa za ubiegły rok jest dodatni i wyniósł ponad  12 tys. zł. Od kilkunastu lat prowadzona jest Kronika Towarzystwa, opracowywana i dokumentowana przez Tadeusza Kurana. Od wielu lat Towarzystwo nie korzystało z żadnych dotacji lub subwencji. Towarzystwo nie zatrudnia pracowników, a praca w TPMŻ, zgodnie ze statutem, ma charakter całkowicie społeczny.

Doroczne Walne Zgromadzenie Członków TPMŻ miało charakter sprawozdawczy. Po przedstawieniu przez Zarząd sprawozdań merytorycznego i finansowego zebrani wysłuchali opinii  Komisji Rewizyjnej w sprawie przyjęcia sprawozdań i  wnioskującej o  udzielenie Zarządowi absolutorium za rok 2015. Decyzje te podejmowane przez członków posiadających głos stanowiący,  podjęte zostały jednogłośnie.

W dalszej części spotkania zapoznano zebranych z nowymi, obowiązującymi od 20 maja br., zasadami  prawa o stowarzyszeniach. Walne Zebranie postanowiło, że wymóg ustawowy powołania pełnomocnika do rozstrzygania sporów i podpisywania umów z członkami zarządu, pozostanie w gestii  Komisji Rewizyjnej.

W czasie bogatej dyskusji członkowie Walnego Zebrania m.in. poparli zamiar kontynuowania działalności wydawniczej propagującej historię i tradycje Żyrardowa, współpracy z Miejskim Ośrodkiem  Pomocy Społecznej przy realizacji  woli darczyńcy –  Włodzimierza Śliwińskiego,  udzielania pomocy osobom  szczególnie jej potrzebujących. Zebrani podnosili potrzebę prowadzenia i wspierania badań dotyczących informacji związanych ze 100 leciem Żyrardowa, rozważenia sfinansowania publikacji badań etnograficznych dotyczących Kozłowic, aktualizacji  listy członków TPMŻ  zwłaszcza w kontekście opłacanych składek członkowskich oraz przeanalizowania zasadności wprowadzenia legitymacji i znaczków Towarzystwa, a także możliwości zatrudnienia w TPMŻ  stażysty. Podnoszono także celowość stworzenia na szczeblu Miasta  bezpłatnej pomocy dotyczącej np. obsługi księgowej, prawnej, sprawozdawczej, informatycznej, pisania wniosków o środki  itp. dla stowarzyszeń z terenu miasta lub powiatu.

Stanisław Niewiadomski

Prezes