Archiwum kategorii: Bez kategorii

Parada Miejska

Dzień dobry,

Jeszcze raz dziękuję za nadesłane zgłoszenia do udziału w Paradzie Miejskiej ???? Mam nadzieję, że będziemy się razem dobrze bawić podczas przemarszu w barwnym korowodzie ???? Aby usprawnić kwestie organizacyjne, przesyłam poniżej kilka ważnych informacji. Bardzo proszę o zapoznanie się ze wszystkimi wytycznymi oraz mapkami – przede wszystkim z mapką startu (w tym roku wyjątkowo będziemy mieli jedynie pół godziny na przygotowanie całego szyku i wystartowanie, więc bardzo proszę o przypilnowanie swoich podopiecznych i sprawne przygotowanie).

Termin: sobota 18 czerwca 2022

O godzinie 15:00 na ul. Żakardowej przy Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie rozpocznie się inscenizacja historyczna „Strajku Szpularek z 1883 roku” – serdecznie zapraszam do jej obejrzenia. Zaraz po zakończeniu inscenizacji planujemy rozpocząć ustawianie szyku parady (15:45-16:00).

Zbiórka: najpóźniej o g. 16:00 na ul. Żakardowej – ul. Lniany Zaułek (wg załączonej mapki)

W załączeniu przesyłam schemat szyku ustawienia uczestników Parady – proszę zapamiętać „za kim” i „przed kim” Państwo stoją. Przesyłam również mapkę startu ze wskazanym miejscem zbiórki. Proszę ustawić się na miejscu zbiórki mniej więcej na odpowiedniej wysokości szyku (tj. grupy maszerujące pod koniec szyku proszone są o nieblokowanie miejsca na początku, itp.). Może tak się zdarzyć, że wszystkie grupy piesze zmieszczą się na ul. Żakardowej – w tym przypadku grupy umiejscowione na mapce na ul. Lniany Zaułek, proszę o dostosowanie się i przesunięcie do przodu  na ul. Żakardową.

Ze względu na ograniczenia przestrzenne orkiestry oraz grupy zmotoryzowane ustawią się przy ul. Dittricha i po wyruszeniu Parady włączą się w szyk (wg numeracji na mapce startowej). UWAGA: między grupami: Liceum Ogólnokształcące a Mash Art włączy się Orkiestra Stara Biała, natomiast między ZHP a grupę ŻUREK wjedzie autobus londyński z grupą Comparsa, a między grupą ŻUREK a Uniwersytet Trzeciego Wieku wejdą wolontariusze z Industrialną Zagrodą.

Proszę również o to, żeby nie tworzyć ścisku – należy iść w zwartej grupie, lecz na tyle luźno się ustawić, żeby przemarsz był komfortowy, żeby Państwa grupy były bardziej widoczne dla osób oglądających (proszę utrzymywać odstępy ok. 2 metrów między grupami). Mile widziane będą transparenty z nazwą grup oraz inne elementy identyfikujące grupę (ubiór, okrycia głowy, inne np. w przypadku grup sportowych m.in. piłki siatkowe, koszykowe czy rękawice bokserskie). Po utworzeniu szyku rozdamy Państwu balony (prawdopodobnie otrzyma je co 2-3 osoba).

Start Parady Miejskiej: g. 16:30 (nie mamy możliwości opóźnić startu, jeżeli któraś z grup się spóźni – nie weźmie udziału)

Trasa przemarszu (wg załączonej mapki): Dittricha – Limanowskiego – Kościelna – al. Partyzantów – Okrzei – Narutowicza – Mireckiego – 1 Maja – Pl. Jana Pawła II.

Podczas przemarszu trzymamy się prawego pasa ruchu drogowego – proszę pamiętać, że w przypadku pojawienia się pojazdu uprzywilejowanego, należy ułatwić mu przejazd, tj. usunąć się z drogi lub się zatrzymać.

Na Plac Jana Pawła II (przed scenę) wchodzą wyłącznie grupy piesze. Grupy zmotoryzowane, tj. maluch, konie, dorożka, autobus londyński z grupą Comparsa, Industrialna Zagroda, pojazdy elektryczne oraz motocykliści, przejeżdżają wzdłuż Pl. Jana Pawła w kierunku ul. Narutowicza i rozjeżdżają/rozchodzą się we własnym zakresie.

W momencie wejścia grup przed scenę nastąpi ich prezentacja (poprowadzona ze sceny przez prowadzącego imprezę). Proszę ustawić się grupa za grupą w takiej kolejności, w jakiej wejdziecie na plac, zgodnie z układem zaprezentowanym poglądowo na mapce-meta (w literkę C, twarzą do sceny). Proszę ustawiać się w wąskie kolumny, żeby wszyscy się zmieścili ????

Uroczyste otwarcie Święta Lnu nastąpi o g. 17:15, a następnie grupy będą mogły się swobodnie rozejść (wyjście z Placu Jana Pawła II po lewej i po prawej stronie sceny).

W przypadku udziału w Paradzie osób niepełnoletnich, proszę pamiętać o podpisanych zgodach od rodziców (deklaracje były załączone do kart zgłoszenia). Proszę o wysłanie deklaracji skanem na niniejszego maila najpóźniej dzień przed wydarzeniem.

W przypadku jakichkolwiek nagłych sytuacji w dniu imprezy (oraz od piątku 17 czerwca g. 16:00), proszę o kontakt wyłącznie telefoniczny na numer telefonu 535 924 888 – tylko pod tym numerem będę dostępna, nie będę miała dostępu do maila

 Pozdrawiam,

Dagmara Fiszer

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

tel. 535 924 888

e-mail: d.fiszer@muzeumlniarstwa.pl

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie
ul. Dittricha 18, 96-300 Żyrardów
tel.: 793-134-703

Spotkanie w Klubie Seniora Siwy Dym

W dniu 29.03.br odbyło się spotkanie Prezeski TPMZ Barbary Rzeczyckiej i Wiceprezeski Hanny Fibich w Klubie Seniora Siwy Dym w Żyrardowie. Przekazano ostatnie wydawnictwa Towarzystwa m.in.” Mój Żyrardów” oraz książeczki dla dzieci Pawła Hulki-Laskowskiego. Prezes opowiedziała o działalności TPMZ oraz przybliżyła postać znakomitego żyrardowianina. 

Odwołanie spotkania

Z powodu koronawirusa odwołujemy spotkanie TPMŻ poświęcone historii naszego miasta planowane w dniu 5 lutego (sobota) o godz. 16-tej w Sali Resursy w Żyrardowie.

O następnym terminie spotkania – powiadomimy.

DRODZY CZŁONKOWIE I SYMPATYCY TPMŻ ORAZ MIESZKAŃCY MIASTA

Przyjmijcie życzenia wyjątkowych, wypełnionych miłością, radością,
rodzinnym ciepłem, spokojem a przede wszystkim zdrowiem        
ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA a także NOWEGO ROKU 2022
obfitującego w nadzieję, optymizm i realizację planów
wraz z Zarządem TPMŻ  
                                                Prezes Barbara Rzeczycka

Odwołanie spotkania

Z powodu koronawirusa odwołujemy spotkanie TPMŻ poświęcone historii naszego miasta planowane w dniu 20 listopada (sobota) o godz. 16-tej w Sali Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

O następnym terminie spotkania – powiadomimy.

Wizyta w Cieszynie

Dokładnie w 75. rocznicę śmierci Pawła Hulki-Laskowskiego, na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie delegacja samorządowców, przedstawicieli instytucji kultury i oświaty oraz stowarzyszeń z Żyrardowa oddała hołd Honorowemu Obywatelowi Żyrardowa.

Paweł Hulka – Laskowski przeniósł się na Śląsk Cieszyński po zakończeniu II wojny światowej, w celu podreperowania zdrowia. Umęczony wojną i postępującą chorobą trafił do szpitala w Cieszynie, gdzie 29 października 1946 r. zmarł na wylew krwi do mózgu.

Wizyta do Cieszyna zorganizowana została z okazji Roku Pawła Hulki-Laskowskiego obchodzonego w Żyrardowie w 140. rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci pisarza.

Miasto Żyrardów reprezentowali: Wiceprzewodniczący Rady Miasta Arkadiusz Sowa, Halina Radacz Pastor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie, Beata Stawicka i Agnieszka Przyjankowska – dyrektorki Liceum Ogólnokształcącego w Żyrardowie, Beata Duda wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żyrardowie, Łukasz Kasperczyk dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta, Jacek Czubak dyrektor Muzeum Lniarstwa, Rober Siniarski dyrektor Centrum Kultury w Żyrardowie wraz z pracownikami, Jolanta Czapiga reprezentująca PTTK w Żyrardowie oraz Czesław Piotrowski z Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa.

W uroczystościach na cmentarzu udział wzięli także przedstawiciele władz samorządowych Cieszyna oraz kościoła ewangelickiego w Cieszynie.

Wizyta delegacji z Żyrardowa zakończyła się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Ludowy” widowiskiem teatralno-muzycznym ,,Melduję posłusznie…”. Jest to spektakl przygotowany specjalnie z okazji Roku Pawła Hulki-Laskowskiego przez Centrum Kultury w Żyrardowie, na podstawie książki „Przygody Dobrego Wojaka Szwejka” Jaroslava Haška w przekładzie Pawła Hulki-Laskowskiego.