85. rocznica urodzin kmdr Jerzego Koziarskiego

Jerzy_KoziarskiW dniu 7 sierpnia br. łączymy swoje myśli z osobą kmdr Jerzego Koziarskiego, żyrardowianina zamieszkałego w Gdyni. Kmdr Jerzy Koziarski jest Honorowym Obywatelem Miasta Żyrardowa oraz m.in. Członkiem Honorowym Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa. Przypominam z tej okazji treść listu laudacyjnego skierowanego do radnych Miasta Żyrardowa obradujących w dniu 19 maja 2011 r.

Ludzie, którzy dzięki swym zawodowym osiągnięciom zyskali uznanie w świecie kultury, nauki czy polityki są dumą lokalnej społeczności. Budzą szacunek i podziw również za to, że podejmują się roli ambasadorów i dokładają wszelkich starań, by ich rodzinna miejscowość nie była anonimową. Godną najwyższego uznania jest również bezinteresowna działalność na rzecz swojego miasta i jego mieszkańców.

Wśród żyrardowian również można wskazać osoby, których osiągnięcia przynoszą chlubę naszemu miastu i z których, jako żyrardowianie jesteśmy bardzo dumni. Do tego grona bez wątpienia należy Pan Jerzy Koziarski.

Komandor Jerzy Koziarski urodził się 7 sierpnia 1929 roku, w żyrardowskiej rodzinie robotniczej. W Żyrardowie ukończył szkołę Powszechną im. Stanisława Staszica i Gimnazjum Ogólnokształcące im. Stefana  Żeromskiego. Jesienią 1947 roku przerwał naukę w liceum i zaciągnął się do Marynarki Wojennej.

Nosząc marynarski mundur uzupełnił wykształcenie średnie, posiadł kwalifikacje uprawniające do zajmowania oficerskich stanowisk morskich oraz pełnienia funkcji dziennikarskich, zdobył także uniwersytecki dyplom magistra historii. Prze blisko 3 lata wchodził w skład załogi okrętu hydrograficznego ORP ,,ŻURAW”. Drogą kolejnych awansów osiągnął stopień komandora. W roku 1990, po 43 latach służby, przeszedł w stan spoczynku.

Komandor Jerzy Koziarski od wczesnych lat młodzieńczych marzył o zawodzie dziennikarza. Los sprawił, że spełnił swoje marzenia, nie rezygnując ze służby w Marynarce Wojennej.

Jako dziennikarz zadebiutował w 1948 roku artykułem „Jeden dzień na okręcie”, wysłanym na konkurs na najlepszą korespondencję z jednostki wojskowej, który ogłosiła „Polska Zbrojna”. Zdobył wówczas II nagrodę.

Zachęcony tak udanym debiutem, zaczął częściej wysyłać do redakcji czasopism wojskowych swoje korespondencje. Przełożeni szybko dostrzegli jego predyspozycje – zaproponowano mu etat w redakcji nowej gazety dla marynarzy. Propozycję przyjął, widząc w niej szansę realizacji marzeń o pracy dziennikarza. Przeszedł przez wszystkie szczeble dziennikarskiej kariery – od praktykanta redakcyjnego do redaktora naczelnego. Przez 17 lat kierował redakcją Tygodnika Marynarki Wojennej BANDERA.

Na jego dorobek dziennikarski składają się setki artykułów: reportaży, wywiadów, sprawozdań z podróży morskich i lądowych, felietonów, recenzji etc. Pisywał też opowiadania, nowele, humoreski, anegdoty. Dużo również fotografował.

Komandor Jerzy Koziarski uchodzi za znawcę obyczajowości ludzi morza, ceremoniału morskiego oraz tradycji Marynarki Wojennej RP. Jest współautorem książek „Zwyczaje i ceremoniał morski” (Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1972) oraz „Ceremoniał morski i etykieta jachtowa” (Oficyna Wydawnicza ALMAPRESS, Warszawa 1996). Za publikacje w prasie wojskowej i cywilnej, propagujące obyczajowość marynarską, otrzymał w roku 1973 wyróżnienie w ramach dorocznych nagród ministra Obrony Narodowej.

Komandor od lat uczestniczy w dziele patriotycznego i morskiego wychowania młodzieży. Za tę sferę działalności wyróżniony został Harcerskim Krzyżem Zasługi /to samo odznaczenie przyznano kierowanej przezeń redakcji „Bandery”/ oraz tytułem „Honorowy Członek Ligi Morskiej i Rzecznej”. Posiada stopień harcmistrza, będący uwieńczeniem jego aktywności w harcerstwie, rozbudzonej jeszcze w okresie wczesnej młodości w Żyrardowie.

Mimo iż Komandor Jerzy Koziarski na stałe mieszka w Gdyni, utrzymuje bliskie związki z rodzinnym miastem. Od wielu lat współpracuje z redakcją „Życia Żyrardowa”. Na łamach „ŻŻ” ukazało się m.in. około 60 odcinków jego wspomnień z dzieciństwa.

Jest jednym z pomysłodawców starań o nadanie nazwy „ŻYRARDÓW” polskiemu statkowi handlowemu. Zamysł ten doczekał się spełnienia w 1979 roku, w 150-lecie Żyrardowskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego.

W 1985 roku udało mu się doprowadzić do objęcia przez Zespół Okrętów Ratowniczych Marynarki Wojennej patronatu nad wodniackimi drużynami miejscowego Hufca ZHP. Wizyty na okrętach Marynarki Wojennej, czy też udział w ćwiczebnych rejsach po Bałtyku, umożliwiły znacznemu gronu młodych żyrardowian poznanie reguł życia i służby marynarzy oraz oswojenie się z „wielką wodą”.

Komandor Jerzy Koziarski przyczynił się również do utworzenia w Żyrardowie struktury organizacyjnej Ligi Morskiej, a następnie do rozwijania jej działalności w późniejszym czasie.

Przez wiele lat, z jego pomocą organizowane były wyjazdy żyrardowskiej młodzieży do Trójmiasta, dla której zawsze znajdował czas, by opowiadać o tradycjach marynistycznych i oprowadzać po Gdyni.

Komandor Jerzy Koziarski jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa i członkiem Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek PTTK „Belferek” w Żyrardowie. 21 lutego 2011 roku, z okazji obchodów w Żyrardowie Światowego Dnia Przewodnika Turystycznego nadano mu godność Honorowego Przewodnika Turystycznego PTTK w Żyrardowie.”

W uzupełnieniu dodam, że kmdr Jerzy Koziarski jest  Kawalerem Krzyża „Pro Mari Nostro” Ligi Morskiej i Rzecznej.

W imieniu swoim, w imieniu żyrardowskich przyjaciół Komandora, w imieniu czytelników felietonów, w imieniu przewodników turystycznych oraz zwykłych turystów i marynistów z Żyrardowa, a także członków TPMŻ życzę kmdr Jerzemu Koziarskiemu dużo zdrowia, samych radosnych dni i 100 lat życia !!!

Jerzy Kwaczyński

W 2012 roku z inicjatywy Ligi Morskiej i Rzecznej w Żyrardowie, Urzędu Miasta i Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ukazały się drukiem wspomnienia Komandora z lat dzieciństwa i młodości spędzonych w Żyrardowie pt.  Powroty na łowiska wspomnień : zapamiętane z dzieciństwa.